Navigate / search

İK’nın Temelleri

Bu eğitimde, bir İK profesyonelinin hem strateji kurup uygularken hem de günlük hayatta kullanması  gereken tüm araçlar, hikayeler, methodlar bir günde sıkıştırılmış bir programla sunuluyor. Dünya’nın önde gelen düşünürlerinin, yazarlarının fikir ve buluşlarının derlenmesiyle zenginleştirilen bu eğitimden çıktığınızda, yanınızda pek çok farklı öğreti götürecek ve fark yaratacak uygulamaları hayata geçireceksiniz.

1.       Fikir
·  Fikirleri doğurmak: Hangi fikirler işe yarar? Nasıl fikir üretmeliyiz? İyi fikirleri nereden bulabiliriz? Doğru benchmark yapmanın incelikleri. Fikir üretirken kullanılabilecek araçların günlük hayattaki uygulamaları.

· Fikirleri kullanmak: Fikirleri nasıl doğru araç ve kişilerle eşleştiririz? Sorunlar ile bulduğumuz fikirler arasındaki ilişkiyi nasıl daha iyi kurarız? 

2.       Araçlar

Farklı kaynaklardan derlenmiş etkisi büyük araçlar. Doğru yer ve zamanlarda kullanıp, daha etkili, daha etkin, daha belirleyici olmak için…

a.       Videolar

· İşveren markası videoları:  Şirketler görsel medyanın gücünü nasıl kullanıyor, iyi örnekler, daha da iyi olmak için yollar.
· Eğitim videoları: Eğitimlerde kullanılabilecek çarpıcı videolar. Neyi ne zaman kullanırsak iyi bir etki yaratabiliriz. 

b.      Buz kırıcılar: Ünlü konuşmacılardan tavsiyeler

· Eğitimlerde
· Toplantılarda  

c.       İletişim stilleri

· Acil durum iletişim teknikleri
· Bir İK çalışanı olarak farklı tarzlarda iletişim kurmanın önemi
· Yöneticilerin aklını ve gönlünü kazanmak
· Kendi yöneticilerimizin aklını ve gönlünü kazanmak
· Doğru sorular sormak 

d.      Okuma listesi

· Faydalı kaynaklar, bunlardan nasıl yararlanabiliriz 

e.      Uygulanabilir fikirler

Yenilikçi, fark yaratan, yönetimi ikna edebilecek, farklı maliyetlerde fikirler. Ne zaman yapalım, ne yapalım?

· Performans Değerlendirme ve Ödüllendirme fikirleri:  Farklı ödüllendirme yöntemleri neler olabilir? Klasik performans değerlendirme yöntemlerini nasıl daha etkili hale getiririz? Nasıl farklılaşırız?
· İşe alım ve onboarding fikirleri: İşe alımlarda kullanılan farklı yöntemler, yeni işe giren çalışanların bağlılıklarını onboarding programlarıyla nasıl destekleriz?
· İK Pazarlama: Yaptığımız işi daha da iyi anlatma ve bir adım ileriye götürmenin yolları.  Pazarlama, artık sadece pazarlama departmanının işi değil. 

3.       Sunum ve iletişim 

· Her fikir çalışır mı? İK’sal sunum teknikleri neler olabilir? Nelere dikkat edilmeli? Hem içerde hem dışarda etkili bir İK iletişimi için gerekli teknikler.
· Günlük hayatta ve yazılı dilde meydana gelen kazaların önüne nasıl geçeriz? Zor durumlarla baş etme teknikleri.
· Çeşitlilik ve bununla baş edebilme sanatı.  

4.       Ölçümleme 

· Kullanılan ve kullanılmayan KPI’lar. Neler yaratılabilir?
· Başarımızı nasıl ölçer, diğerlerini etkilemek için kullanırız? Doğru bildiğimiz yanlışlar. 

5.       Sonuçlar 

· Yönetim, çalışanlar, potansiyel adaylar. Etkili sonuçlar üretmek ve bunları pazarlamak için neler yapılabilir? Hangi sonuçlar fark yaratır, hangileri defterlerde kalır?
· İK İmajı nasıl yaratılır ve potansiyel sonuçları neler olabilir?