Navigate / search

İki Kurumda Birden Çalışmak Mümkün Mü?

Kurumlar son dönemde çalışanlarını nasıl daha bağlı kılabilirler, onları nasıl daha fazla motive edebilirler diye düşünüyorlar. Bunun için çeşitli projeler üretiliyor, yatırımlar yapılıyor ve yönetim kurullarına raporlar/sonuçlar sunuluyor. Peki bunlar kurumlar geleceğe hazırlamakta ve bazı riskleri yok etmekte ne kadar etkili?

 Bu soruyu sorup arkasından kendimce bir yanıt vermeden önce, sizi bir inisiyatifle tanıştırmak istiyorum. İş dünyasının geleceği nasıl olacak diye düşünüp dünyada oldukça ün yapmış bir akademisyenle: Lynda Gratton. Kendisi hot spots fikriyle ünlendi ve sonrasında bu ününü başka alanlarda da kullanıp bir fikir önderi olmayı başardı. Burada da bazı yazılarını bulmak mümkün: future of work inisiyatifiyle geleceğin iş dünyası trendlerini ve bunların çalışanları nasıl etkileyeceğini ve neler yapılabileceğini araştırıyor. Uzun bir liste ve okunacak çok şey var. İşte şimdi de benim fikrim geliyor.

Yapılmakta olan projelere ve alınmakta olan aksiyonları incelediğimde, şimdi bebek olup ileride iş dünyasında olacak “potansiyel kişilerin”, şu anki ortam ve sistemden memnun olmayacaklarını görüyorum. Örnek vermek gerekirse, ortalama bir kuruluşta orta düzey bir yöneticilik pozisyonunda bulunan bir kişinin bilgisayarı tahminen lise ya da üniversite çağında oldu. Oysa ki, İstanbul’da bir Pazar günü ailenizle bir kahvaltıya gidin, herhangi bir masada elinde Ipad ile oyun oynayan, bir şeyler yapmaya çalışan 4-5 yaşlarında çocuklar göreceksiniz. (Artık oyuncaklarla oynamak malesef “banal” kalıyor, bunu da anlamak gerçekten mümkün değil.)

Şimdi de bu kişilerin üniversiteden mezun olduklarını düşünün. Şu anki masalar, iş tanımları ve hiyerarşiyi nasıl değerlendirecekler sizce? Yetebilecek miyiz?

İşte bunları düşündükçe birden fazla iş yapmanın mümkün olup olamayacağını değerlendirmeye başladım. Bazı arkadaşlarım tarafından pek de hoş karşılanmayan bu düşünce J, birkaç haftadır aklımı kurcalıyor ve pek o kadar da imkansız görünmüyor. Temel olarak fikrim şu;

  • Çalışanlar sektörde birbiriyle rekabet etmeyen, herhangi bir çıkar çatışmasına yol açmayacak birden fazla kurumda bordrolanabilirler. Bu kurumlardan biri özel biri kamu kuruluşu / NGO da olabilir. Buradaki ana fikir, çalışanlara yeteneklerini, fikirlerini, güçlü yanlarını kullanabilecekleri birden fazla fırsat sunmak. Bu yolla da hem devir oranını düşürmek hem de mevcut kurumda maksimum performans gösterilmesine olanak tanımak.
  • Gün içinde zaman bölünmeleri olabilir, bir kurumda 8-12, diğerinde 14-18 çalışılabilir. Çalışan isterse hafta içi bir kurumda, haftasonu bir diğerinde çalışabilir.
  • Bir kurumun verdiği hakkı diğeri için de kullanmak mümkün olabilir. Örneğin A kurumunun sağladığı bir şirket aracı, B kurumu için de kullanılacaksa, A kurumu orantılı olarak bedeli B’ye fatura edebilir. Böylece hem maliyet tasarrufu sağlanır hem de çalışan yan haklarından feragat etmemiş olur.
  • A kurumunda finans departmanında çalışan bir kişi B kurumunda pazarlama departmanında çalışabilir. Birden fazla bakış açısı da kazanılacağından her iki kurum da bundan fayda elde edebilir. Bu aynı zamanda daha çok network, öğrenme, fırsat demek. Tabii ki çok sıkı gizlilik sözleşmeleriyle takip edilmesi gerekecek.

Peki sizlerin görüşleri neler? Yapılabilir bir şey gibi geliyor mu? Hangi yönlerinin geliştirilmesi lazım? Yorum ve fikirlerinizi bekliyorum!

Comments

Bahar meric

Sevgili Irem,

Haklisin gunumuz cocuklari simdiki ortamda calismak istemeyecek ya da memnun olmayacaklar..
Senin fikrin alternatifler dusundurtmek adina kapiyi aralatan guzel bir fikir.. ayni sektorde ya da rakip firmalarda olmadikca uygulanabilir hale de getirilebilir.
Ama asil beni de gunlerdir tersi sayilabilecek bir fikir dusundurtuyor:) yani bir kisinin iki isi yapmasi degil, iki kisinin bir isi yapmasi..ve boylece cok yonlu olacagini tahmin ettigimiz milenyum cocuklarinin daha cok yapmak istediklerine yonelme sansi olacak..

Yani mesela ben HR muduruyum ve isimi iki kisi paylasalim, tum haftayi kendi aramizda boluselim ve kendimize kalan kismi da senin onerinle birlestirip baska yapmak istediklerimiz ile degerlendirelim..

Bu hafta izindeyken benim de aklimi basimdan alan ve ah keske dedirten de bu oldu:)

Sevgilerimle,
Bahar Meric

Gokhan Yılmaz

Merhaba İrem Hanım

İlginç ve de gelecekte karşımıza çıkma ihtimali bulunan bir konuyu ele aldığınız için teşekkür ederim.

Buna paralel bir konuyu bende en son ki blog paylaşımım da Sonuç Odaklı İş Ortamı ROWE adı altında işlemiştim.

Her ne kadar kimisine ütopik görünse de gelecekte veya yakın zamanda böyle bir çalışma sistemine doğru gitmek neden olmasın.

Popülaritesi hiç düşmeyen Kuşak Farklılıkları ile ilgili veriler tam da bu noktada bize gelecekle ilgili ipuçları verebiliyor.

Gerçi ülkemizde çalışma hayatımızla ilgili o kadar da çözülmeyi bekleyen çok sorun var ki..

Saygı ve selamlar

Gökhan Yılmaz

irem

O da farklı bir fikir, ihtiyaç ve beklentiler çerçevesinde işleri bölmek veya birleştirmek mümkün olmalı kesinlikle!

irem

Bu konular üzerinde düşünüp çalışmak kesinlikle gerekiyor, fikirlerinize teşekkürler!