Navigate / search

Girişimcilik ve Kurumların Kaderi

“Girişimcilik” kelimesini son günlerde her zamankinden daha çok duyar olduk. Üniversitelerde bu konu ile ilgili birimler kuruluyor, dersler veriliyor, fonlar açılıyor. Muhammad Yunus’un (http://www.muhammadyunus.org/) önünü çektiği sosyal girişimcilik kavramı ise bu konuya verilen değer ve önemi katladı. Peki kurumlar bu kavramı kucaklamaya ne kadar hazır?


Önce şu soruyla başlayalım. Girişimcilik bir ülkede gerçekten artarsa ne olur? Pazarlar büyür, müşterilere sunulan fiyat ve ürün çeşitliliği artar, ihracat artar, global firmaların etkisi azalabilir – yerli üretim ve istihdam sağlayıcıları arttığı için. Girişimciler, istihdam sağladıkları kişilere global firmalara göre daha esnek ve yaratıcı olabilecekleri şartlar sunabildikleri için de, daha çok yetenek çekmeye başlarlar ve yetenek savaşları kızışabilir. İşte bu da bir sinyal: özellikle global anlamda iş yapan şirketlerin yetenek ve yenicilik ajandalarını gözden geçirmeleri için.

Bu noktada aklıma Kurumsal Girişimcilik kavramı düşüyor. Kurumsal girişimcilik bana göre kurumların çalışanlarına “bu benim şirketim olsa nasıl hareket ederim ve ne yaparım” diye düşündürtüp aksiyon aldırabilmesi. Böyle baktığınızda bu kavramı şirkette oturtup uygulamanın ne derece zor olabileceğini anlayabilirsiniz. “Kimlere bu özgürlük verilmeli, nasıl yönetilmeli, işe etkisi ne olacak?” gibi sorular geliyor insanın aklına hemen.

Bu kapsamda oluşturduğum fikir ve önerileri aşağıya ekliyorum, sizlerin de yorumlarını bekliyorum.

  • Kurumsal Girişimcilik kavramı işveren markalamadan işe alıma, gelişim süreçlerinden geribildirim süreçlerine kadar geniş bir yelpazede değerlendirilmeli.
  • Yöneticilerin ve çalışanların girişimcilik kavramını anlamaları ve içselleştirmeleri iletişimler, çalıştaylar, üst düzey yönetim ile yakın çalışmalar gibi inisiyatiflerle sağlanmalı.
  • Çalışanların yeri geldiğinde yöneticilerinin yöneticilerine / üst düzey yöneticilere ulaşarak fikirlerini iletme ve fon sağlama fırsatı verilmeli.
  • Şirkete yeni katılanlara oryantasyon eğitiminden başlayarak girişimcilik anlatılmalı.
  • Girişimcilik skorkartı oluşturularak iş sonuçlarıne etkisi tüm organizasyon ile paylaşılmalı.

Comments

Nilufer Yilmaz Ozdemir

Yaptigimiz bir projenin ustune tam da bu yazinin gelmesi iyi bir tesaduf oldu. Fikriyle Nobel Odulu alan Muhammed Yunus ve uluslararasi platformda kurdugu grameenbank’ i ve yan kuruluslarini incelemenizi tavsiye ederim. http://www.grameenbank.com
Calistigim sirket Grameenbank’ in Turkiye ayagi olan TISVA kurulusuyla sosyal sorumluluk projesine imza atiyor. Mikrogirisimci kadinlarla calismak biz calisanlar icin buyuk keyif iken, bu projenin hem bize hem de sirketimizin markasina olan katkilarini en kisa zamanda olcumlemeyi arzu ediyoruz.

irem

çok teşekkürler katkınız için!