Navigate / search

Etkili ödüllendirme fark yaratır.

İş dünyası yoğun, karmaşık zaman zaman da belirsiz… Bu ortamda, yöneticilerin bazıları bu yukardaki anı gayet sık yaşıyor. Ödüllendirme denince akan sular durmasına rağmen, bir türlü o esinlendirici, heyecan dolu, motivasyon yüklü atmosfer yakalanamıyor.

Kuşkusuz etkili ödüllendirme için İnsan Kaynakları departmanının ve yöneticilerin yapmaları gereken şeyler var.

İnsan Kaynakları;

Organizasyon için oluşturulmuş, kopyala-yapıştır olmayan, ihtiyaçları karşılayan programlar kurmalı: Her ödüllendirme programının organizasyonel kültür için bir etki yarattığı açık. Bu yüzden, ödüllendirme programları lanse edilirken çok fazla araştırma ve çalışma yapılması gerekiyor. Şirket hangi değişim sürecinden geçiyor, bu değişim sürecinde hangi inisiyatifleri ve davranış şekillerini desteklemek öncelikli, yöneticiler bu programlar için ne kadar hazır gibi sorularının yanıtları düşünülmeli.

Yenilikçi ve heyecan verici programlar tasarlanmalı ve iletişimi sağlanmalı: Pazarlama departmanının yeni ürünleri piyasaya sunması gibi, İK departmanı da programlarını iç müşterilerine tanıtmalı ve bir aidiyet yaratıp dikkat çekmeli. Bu ilgiyi de sürekli kılmak için iletişim kanallarını kullanmalı. Her ödüllendirme programının bir logosu, sloganı ve görsel yapısı olmalı ki çalışanlar bu ürünleri “İK ürünü” olarak algılayabilsin. Kutunun dışından düşünerek, çalışanların yöneticilerini ödüllendirmesi, birbirine intranet üzerinden puan göndermesi gibi farklı yöntemler kullanılmalı.

Başarılı ödül programları aşağıdaki değişkenler ile tanımlanır;

Programların kriterleri çalışanlar için açık, net, ayrıştırıcı ve güdüleyici olmalı. Bu kriterleri özellikle satış departmanı için belirlemek kolay olsa da, örneğin bir finans departmanı için belirlemek bir nebze daha zorlayıcı olabilir. Bunun yanında bazı pozisyonlar daha “görünür” sonuçlar ürettiğinden, ödüllendirme için çok daha elverişlidir. Doğru kurulmuş sistemler her çalışana dokunur, lojistik elemanı, muhasebe sorumlusu gibi pozisyonları da kucaklar.

Ödül programları yıla yayılmalıdır, yılsonunda ödül vermek organizasyon içindeki motivasyon ve başarı arzusunu tetiklemez. Yöneticilere istedikleri zaman çalışanlarına ödül verebilecekleri serbestiyi tanıyan ödül programlarını da mutlaka kullanıyor olmak gerekir. Bunun yanında her ödül programı bir onaya bağlanmamalıdır.

Yöneticiler ise İnsan Kaynakları ile ortak bir dil oluşturarak programları organizasyon içinde yaygınlaştırmalı ve bu programları uygulamak konusunda istekli olmalı. Ödüllendirme programlarını yaratan ve ileten İnsan Kaynakları olsa da, yöneticilerin bu programların eli ayağı olduğu unutulmamalı.

Son olarak, yöneticiler çalışanlarını takdir edip ödüllendirmek için kendi araçlarını da geliştirebilmelidirler. Çalışanlara teşekkür etmek ve başarılarını ekip içerisinde görünür kılmak, kendilerini geliştirmeleri için kariyer fırsatları sunmak, organizasyon içinde farklı projelerde görevlendirmek aslında “normal” kabul edilen ancak zaman zaman gözden kaçabilen araçlardır.

Organizasyonun ruhunu yöneticiler yaşatır, ve ödüllendirmeyi içselleştiren yöneticilerin şirket performansına katkısı çok büyüktür.